responsive website templates

Share this page

G Sınıfı Ehliyet

İş Makinesi Operatörlük Belgesi


  • 2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.
  • Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul mezuniyeti şartı aranmaktadır.
  • G sürücü belgesi iş makinesi operatörlük belgesi olanların Taşıt Trafiğine açık olan yollarda İş Makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu ehliyettir.Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatörlük belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa işletebilirler. Yeni yapılan düzenlemeyle Sürücü Kursuna Kayıt yaptırıp G sınıfı sürücü sertifikası aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelerine Müracat ederek ehliyetlerine ekletebilmektedir.
  • İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan kazıyıcı yükleyici, vinç, greyder vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir.
  • İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motordan 50 soruluk bir teorik sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar. Başarı notu 100 üzerinden 70 puan ve üzeri olmalıdır.
G Sınıfı Ehliyet almak için gerekli koşullar..


  1. 6 Adet Fotoğraf 6 Adet Birbirinin Aynı Vesikalık Fotoğraf : Yeni çekilmiş ve yüz kısmı ön cepheden çekilmiş vesikalık fotoğraf olmalıdır. 
  2. Diploma Fotokopisi Noter Tasdikli veya Asıl Belge DİPLOMA,TASDİKNAME,GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ,ÖĞRENİM KAYIP BELGESİ NOTER TASTİKLİ veya Asıl Belge ,AÇIK LİSE veya ÜNİVERSİTE’ de okuyanlar ÖĞRENCİ BELGESİ almalıdır. En az İLKOKUL mezunu olmaları gerekmektedir. 
  3. Sabıka Kaydı (Verileceği kurum kısmına EHLİYET için yazılması gerekmektedir.) SABIKA KAYDI BELGESİ : Sabıka kaydı dilekçesine konusu : ” EHLİYET ” Olacak, 
  4. Sağlık Raporu ” G ” Sınıfı Sürücü Olur Sağlık Raporu : Aile Hekiminizden veya Sağlık Bakanlığı izinli Özel Hastane ve Polikliniklerden (Tek hekimden) alınabilir. 
  5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

© Copyright 2008 - 2021 Araba İş Makineleri ve Ümraniye Sürücü Kursu - Tüm Hakları Saklıdır.