free site creation software

Share this page

B Sınıfı Ehliyeti

B Sınıfı Ehliyet

B Sınıfı Ehliyet sahibinin kullanacağı araçlar; otomobil, traktör, 4 tekerlekli motosiklet ve Moped (50cc ye kadar) kullanabilmektedir. Sürücü kursumuzda 14 saat direksiyon eğitimi ile ilave olarak 2 saat smilatör üzerinde eğitim verilmektedir. B sınıfı ehliyet alanlar eskiden ayrım yapılmaksızın otomatik ve manuel araçları sürebiliyordu. Fakat düzenlenen yeni sistemle B sınıfı ehliyet alacaklar otomatik ve manuel sürüş olarak değişmektedir. Peki B Sınıfı Ehliyet ile hangi araçlar sürülebilir?

Kısaca size açıklayalım:

18 yaşına giren tüm sürücü adayları B Sınıfı Ehliyeti alabilir.

B sınıfı Otomobil Ehliyeti alanlar bu araçları sürebilir; otomobil, traktör, 4 tekerlekli motosiklet ve Moped (50 cc ye kadar) kullanabilmektedir. Bunların haricinde olan taşıtları sürmeye yetkili değillerdir.

Herkes Neden Ümraniye sürücü kursunu Tercih Ediyor…?

Herşeyden önce profesyonel eğitim veriyoruz ve size otomobil kullanmayı %100 öğretiyoruz.

14 saat akan trafik eğitimi ve 2 saat similör eğitimi

Direksiyon eğitimlerimizde araçlarımıza online bağlantı ile izleme imkanı

Sizleri ön sınav yaparak seviyelerinizi sürekli ölçerek gerekli olan eksiklikleri gideriyoruz

14 saat eğitimi tamamlamış tüm B Sınıfı Ehliyeti adayları ile şehir içi akan trafikte sizi test ediyoruz.

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti, ilk sınav başarı oranımız %93’dür

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti  Başvuru Şartları ve eğitimi:

B ehliyet sahibi olan vatandaşlarımızın kullanacağı araçlar; otomobil, traktör, 4 tekerlekli motosiklet ve Moped (50cc ye kadar) kullanabilmektedir. Ümraniyel sürücü kursu olarak 14 saat direksiyon eğitimi ile ilave olarak 2 saat smilatör üzerinde eğitim vermekteyiz. Sürücü kursları'ndan B sınıfı ehliyet alanlar daha önceden otomatik ve manuel araçları sürebiliyordu. Fakat yeni düzenleme ile B sınıfı ehliyet alacaklar otomatik ve manuel sürüş olarak yapabileceklerdir.
B Sınıfı otomatik vites ehliyeti ve B Otomobil Ehliyet Belgesi alacak otomobil sürücülerini İstanbul Ümraniye Sondurak ta Metro Ümraniye Çarşı durağına 100 metre olan yakınlığı bulunan Ümraniye sürücü kursundan,a2 sınıfı ehliyet motosiklet ehliyeti, b sınıfı otomobil ehliyeti, b sınıfı otomatik vites ehliyeti, c sınıfı kamyon ve kamyonet ehliyeti, d sınıfı otobüs ehliyeti, d sınıfı Midibüs ve Minibüs Ehliyeti, tır ve çekici ehliyeti ,ağır iş makinaları ehliyeti, src belgesi, src1 belgesi, src2 belgesi, src3 belgesi, src4 belgesi, almaya bekliyoruz.

 • 18 Yasını Doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Otomatik yada manuel araç kullanabilirsiniz ,tercihinize göre
 • Derslerimizde kullanacağınız araçlar son model araçlardır

B Otomobil ehliyeti için gerekli evraklar:

 • Kimlik Fotokopisi
 • Ehliyet Fotokopisi (varsa)
 • 3 Adet Biyometrik Resim
 • Diploma Fotokopisi
 • Sağlık Raporu
 • Sabıka Kaydı

EĞİTİM VE SINAV ARACI (“B” SINIFI SERTİFİKA İÇİN OTOMOBİL/KAMYONET) ÇİFT FREN VE ÇİFT DEBRİYAJ SİSTEMLİ EN AZ DÖRT KAPILI, SÜRÜCÜSÜ DÂHİL EN AZ DÖRT OTURMA YERİ OLAN OTOMOBİL VEYA KAMYONETİ,

EĞİTİM VE SINAV ARACI (OTOMATİK ŞANZIMANLI): SADECE OTOMATİK ARAÇ KULLANACAK KURSİYERLER İÇİN ALACAKLARI SERTİFİKA SINIFINA UYGUN OTOMATİK ŞANZIMANLI ARACI KULLANIRLAR.

Otomobil/Kamyonet : Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

“B” Sınıfı Ehliyet alabilme şartları;

 • 2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19′dan gün almak gerekmektedir.
 • Adli sicillerinde, 26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/03/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/07/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması gerekmektedir.
 • B ehliyet alacak sürücü adayları tüm derslerden (trafik ve çevre bilgisi,trafik adabı, araç tekniği, ilkyardım ve direksiyon) sınavlara katılmak zorundadır.
 • A-A2-A1 ve F sınıfı sürücü belgesi olup B sınıfı almak isteyenler sadece direksiyon sınavlarına katılacaklardır.
 • Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
 • Resmi veya özel sağlık kurulundan 16. maddede belirtilen “sürücü olur” raporu almış olmak.
 • Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

Gerekli evraklar;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Öğrenim belgesi aslı ve 2 adet fotokopisi (Mezun iseniz diploma aslı ve fotokopisi)
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Sürücü olur raporu. Aile hekiminizden ücretsiz alabilirsiniz
 • Sınav harcı dekontu (detaylı bilgi kurstan alınacaktır)

Ehliyet alma aşamaları;

Sınavlarda başarılı olan kursiyerler sürücü kursu idaresinden alacakları sürücü sertifikasını ve ekindeki evraklarla size en yakın Nüfus Müdürlüklerinden sürücü belgesine 2 yıl içerisinde dönüştürebilirler.

© Copyright 2008 - 2021 Ümraniye Sürücü Kursu ve İş Makineleri - Tüm Hakları Saklıdır.