free site creation software

Share this page

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A2 motosiklet ehliyeti nin yaş sınırı 18’dir. 18 yaşına gelmiş tüm sürücü adayları bu ehliyeti almaya hak kazanırlar. Ancak, süreceği motosiklet kategorileri sınırlıdır. Gücü 47 beygiri geçmeyen iki tekerlekli motosikletleri kullanabilir.

Kısaca size açıklayalım:

25 yaşına girmemişseniz ehliyetiniz olmaksızın A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti ehliyetine kayır yaptırabilir. Ancak yazılı ve direksiyon sınavına girip ve başarılı olduktan sonra alabilir.

16 yaşında A1 Motosiklet Ehliyeti olan tüm adaylar, B Sınıfı Ehliyeti aldıktan sonra 22 yaşına geldiği zaman A Sınıfı Motosiklet Ehliyetini almaya hak kazanırlar. Ancak direksiyon sınavına girip başarılı olmak zorundadırlar.

18 yaşına A2 sınıfı motosiklet ehliyetinizi almak koşuluyla, 22 yaşınıza geldiğinizde A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti almaya hak kazanır. Burada da direksiyon sınavına girip başarılı olmak zorundadır.

Herkes Neden Ümraniye Sürücü Kursunu Tercih Ediyor…?

Öncelikle bizler de motosiklet tutkunuyuz. Hem eğleniyoruz, Hem öğreniyoruz.

Herşeyden önce profesyonel eğitim veriyoruz ve size motosiklet kullanmayı %100 öğretiyoruz. İDDİALIYIZ..!

Motosiklette güvenlik her şeydir. En kaliteli koruma ekipmanlarıyla eğitim veriyoruz.

Kursumuz tarafından eğitimlerde size verilen ekipman sadece size özel olup, hiç kullanılmamıştır.!

Ekipmanlarımız sürekli hijyen kuralları içindedir. Bu konuda son derece hassasız.

Tam 14 saat motosiklet güvenli sürüş eğitimi veriyoruz.

Sizlere ön sınavlar yaparak, eğitim seviyelerinizi sürekli gözlemliyoruz.

Eğitim alanımızdaki akan trafikte 14 saat eğitimi tamamlamış tüm motosiklet tutkunları ile, şehir içi akan trafikte toplu sürüş eğitimine çıkıyoruz.

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti, ilk sınav da geçme oranımız %91’dir

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP) ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. A2 düz vites ve A2 otomatik vitesli olarak iki şekilde düzenlenmiştir. Düz vites otomatik vitesli sınıfının kullanımını da kapsamaktadır. Otomatik vitesli sınıf sadece otomatik sınıf araçları kullanmak için geçerlidir. A2 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M ve A1 tipindeki araçları da sürebilmektedir.

“A2” Sınıfı Motosiklet Ehliyeti alabilme şartları;

 • A2 motosiklet ehliyeti almak için 18 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.
 • Direkt A2 motosiklet ehliyeti alacak olanlar 16 saat Trafik ve Çevre Bilgisi dersi 8 saat İlk Yardım dersi, 6 saat Araç Tekniği Bilgisi dersi ,4 saat Trafik Adabı Bilgisi Dersi ve 14 saat Direksiyon Eğitimi dersi görmeleri gerekir. Gördükleri derslerden sınava tabi tutulurlar.
 • Herhangi bir ehliyeti olup A2 sınavına girecek adaylar ise sadece direksiyon sınavına katılır.
 • Adli sicillerinde, 26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hüküm giydiğine dair kayıt bulunmaması,.
 • Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
 • Resmi veya özel sağlık kurulundan 16. maddede belirtilen “sürücü olur” raporu almış olmak.
 • B,C,D,F,G (kamyon ehliyeti, operatörlük kursu ehliyeti, otobüs ehliyeti) olanlardan A2 motosiklet ehliyeti almak isteyenler; 12 saat özel direksiyon eğitimi dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

Gerekli evraklar;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Öğrenim belgesi aslı ve 2 adet fotokopisi (Mezun iseniz diploma aslı ve fotokopisi)
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Sürücü olur raporu. Aile hekiminizden ücretsiz alabilirsiniz
 • Sınav harcı dekontu (detaylı bilgi kurstan alınacaktır)

Ehliyet alma aşamaları;

Sınavlarda başarılı olan kursiyerler sürücü kursu idaresinden alacakları sürücü sertifikasını ve ekindeki evraklarla size en yakın Nüfus Müdürlüklerinden sürücü belgesine 2 yıl içerisinde dönüştürebilirler.

© Copyright 2008 - 2021 Ümraniye Sürücü Kursu ve İş Makineleri - Tüm Hakları Saklıdır.